מרכך מים

מתקן לריכוך מים הינה פעולה המפחיתה את כמות יוני הסידן במים קשים. סידן במים נוטה ליצור משקעי אבנית על צינורות וגופי חימום ומחליפי חום, בכך נוצר בידוד להחלפת חום במערכות שונו וסתימת מעברי מים בצינורות.

ריכוך מים – החלפת יונים

מרכך מים הוא מתקן לריכוך מים הינה פעולה המפחיתה את כמות יוני הסידן במים קשים. סידן במים נוטה ליצור משקעי אבנית על צינורות וגופי חימום ומחליפי חום, בכך נוצר בידוד להחלפת חום במערכות שונו וסתימת מעברי מים בצינורות.


מרכך מים תעשייתי

שימוש במים קשים  גורמת לבעיות רבות במערכות שונות מכיוון שרמת המלחים במים קשים גבוה ובתהליך טכני של מים קשים תיווצר אבנית במערכת. כדי למנוע בעיות שיקוע אבנית מערכת בין היעילות הינה מרכך מים תעשייתי. השיטה הנפוצה ביותר לריכוך מים – המשמשת גם במפעלי תעשיה רבים היא באמצעות שימוש בשרף מחליף יונים . בתהליך זה, יוני סידן הנמצאים במים נקשרים לשרף ומים אשר יוצאים ממרכך מים למערכת הינם נטולי סידן, בשלב מסוים השרף מלא ביוני סידן ואינו מסוגל לקשור אותם.  בשלב זה מופעלת מערכת לריענון שרף על ידי תמיסת מלח  אשר מוזרמת ממיכל מלחת אל תוך מרכך מים עם שרף.

פעולה אשר מתבצעת בעט רעינון השרף

על מנת לתת לכם הסבר פשוט, בזמן שתמיסת מלח עוברת בעמודה עם שרף קטיאוני, השרף מתחיל לשחרר את יוני סידן עקב העדפה ביוני נתרן, וכך בעצם כל היוני סידן מתפנים מהשרף ונשטפים אל תוך הביוב.

ומסיבה ששרף אינו מסוגל לקשור את יוני נתרן מתבצעת פעולה של שתיפה מהירה בעמודה ונתרן גם הוא נשתף אל תוך הביוב. וכך השרף נשאר מרוענן ונקי ומוכן לקשור יוני סידן שוב.


מרכך מים למסעדות

רצוי שמרכך מים יהיה מותקן בכל מקום בו יש חשש לנזקי אבנית. כך למשל, בבתי קפה ומסעדות מציידים את מכונת הקפה במרכך מים, כדי למנוע הצטברות אבנית בתוך מכונת הקפה. בנוסף, גם במכונות הקרח והשתייה עלולה להתפתח שכבה בסיסית של אבנית.


מרכך מים לדודי קיטור

טיפול במי דוד קיטור, חובה לרכך את מי התהליך מסידן הן בתהליך ריכוך מים או על ידי אוסמוזה הפוכה, טיפול זה הכרחי מכיוון שבמערכות קיטור והן במערכות חימום מים הטמפרטורות כל כך גבוהות שתהליך שיקוע אבנית במערכת לא ממתין לרגע, ובזמן החלפת חום, מולקולות של סידן מתגבשות ל CaCo3, ובעצם נוצרת הדבקות אבנית בכל משטחי המערכת מה שמוריד משמעותית את החלפת חום בדוד ודורש הרבה יותר אנרגיה על מנת להגיע לתפוקת קיטור דרושה למערכות השונות.

ישנם עוד דרכים למניעת שיקוע אבנית במערכת, אך כל מערכת צריכה את הטיפול היעיל ביותר בשבילה.

אוסמוזה הפוכה

כימיקלים למניעת אבנית

החזון והערכים שלנו

החזון והערכים שלנו כחברה, הם חלק בלתי נפרד מההתפתחות הטכנולוגית, המחויבות, החדשנות ובמתן פתרונות בתחום תעשיות טיפול במים, תוך שמירה על איכות הסביבה.

לקבלת הצעת מחיר - צור קשר